Ruta de la Plata
202103jul(jul 3)6:11 pm11(jul 11)9:11 amRuta de la Plata
Detalls de la sortida
A “las penas puñalaaaas”! Ens hem quedat sense Tirol_Eslovenia_Dolomites al 2021 però tenim un as a la màniga. Ens acompanyeu a fer un volt per la Ruta de la Plata?
Detalls de la sortida
A “las penas puñalaaaas”! Ens hem quedat sense Tirol_Eslovenia_Dolomites al 2021 però tenim un as a la màniga. Ens acompanyeu a fer un volt per la Ruta de la Plata? En Lluis i jo estem molt il.lusionats. Han estat molt mesos sense veure als amics ossia que som-hi!!! Marxem!!!
La primera setmana de juliol farem la Ruta de la Plata. La Via de la Plata era una calçada romana que travessava de sud a nord part de l’oest d’Hispània, des d’Augusta Emèrita fins a Asturica Augusta.
Dos mil·lennis després, el seu traçat ha servit de base per projectar la Carretera de Gijón a Port de Sevilla i l’Autovia Ruta de la Plata, vies de comunicació que vertebren l’occident espanyol. Aquesta última via s’ha convertit en una ruta turístico-cultural.
La Via de la plata, malgrat el seu nom, mai va ser un camí que destaqués pel comerç de plata. La denominació es deu, com en altres ocasions, a una evolució popular per una confusió fonètica. En època andalusina, la ruta es va denominar al-Balat (el camí empedrat), una paraula molt freqüent en altres zones d’Espanya i que ha estat l’origen de topònims com Albalat i Albalate. És possible que aquesta pronunciació provoqués que la gent confongués el seu so al del metall, i per aquest motiu comencés a denominar-la Via de la plata.
Dissabte 3 de juliol. Catalunya – Albarracín (458 km depenent del lloc de sortida)
Ens trobarem cap a les 10.00h a l’area de servei de Cambrils a la AP-7 per esmorzar plegats i començar a comentar els detalls del viatge.
Farem ruta d’unes 6 hores per arribar a dormir a Albarracín. Al centre mateix hi ha un hotel ben especial, Hotel 1877 Sensaciones & SPA. Alla començarem el nostre viatge amb un menú degustació oferit pel restaurant Essencia ubicat al mateix hotel.
Diumenge 4 de juliol. Albarracín – Segòvia (371 kms)
Ens aixecarem aviat per anar cap El Paular i fer una visita al Real Monasterio de Santa María de El Paular
El Reial Monestir de Santa Maria del Paular és un monestir situat al municipi espanyol de Rascafría, al vessant madrileny de la serra de Guadarrama, a la vall de l’Lozoya, Parc Nacional de la Serra de Guadarrama. El conjunt monumental del monestir està declarat com a Bé d’Interès Cultural amb categoria de Monument des de 1876, és de titularitat estatal i adscrit a Ministeri d’Educació Cultura i Esport. Va ser, des de la seva fundació el 1390 i fins al segle XIX, un monestir cartoixà. El 1954 va començar a operar com a priorat benedictí.
Per la tarda, arribarem a Segòvia i ens allotjarem al centre mateix, a l’ Eurostars Convento Capuchinos.
Dilluns 5 de juliol. Segòvia – Alconétar (298 kms)
Deixant enrera la maravellosa Segòvia anirem cap al municipi de Pedroso de Acim on està el Convent de la Puríssima Concepció “del Palancar” també conegut com el Conventino o el conventico pels habitants de la zona és el convent més petit existent amb prou feines 72 metres quadrats. Va ser fundat en 1557 per sant Pere d’Alcàntara i està ubicat entre les ciutats de Càceres i Plasència a Extremadura.
Depenent de l’horari mirarem de visitar-lo que és molt bonic.
Farem ruta per arribar a Garrovillas de Alconétar, a gaudir de la meravellosa Hospederia Puente de Alconétar, on ens refrescarem a la piscina y soparem ben be.
Dimarts 6 de juliol. Alconétar – Matalascañas (365 kms)
Continuarem la nostra ruta per apropar-nos a la costa. Arribarem a Matalascañas a l’hotel On Hotels Oceanfront, un indret increible. Tarda tranquila, piscina, platja, passeig per trobar-nos per sopar. Aquí ens estarem dos dies, temps per “colada”, deixar equipatge a l’hotel i prendre’ns dos dies de “lleure”.
Dimecres 7 de juliol. Matalascañas – Matalascañas
Aquest dia sera SUPERESPECIALLLLLLLLL. Dos fites importants: La primera visita guida a Doñana. Deixarem les motos descansant al parking de l’hotel i amb transport privat i roba còmoda, sense cascos ni equip de moto, anirem cap a Doñana. .
Serà una visita privada, amb vehicle i guia per nosaltres sols. Haurem de matinar donat que començarem a les 8 del matí, es la millor hora per veure animals en llibertat…. i a partir de les 9, ha han esmorzat i s’amaguen!!!!
La visita sera d’unes 3 hores i mitja, amb parades durant el mati. Així evitarem les hores de més calor.
i després, el Monestir de la Ràbida. El monestir de Santa Maria de La Rábida, comunament anomenat monestir de La Rábida (en castellà, monasterio de La Rábida) és un monestir franciscà situat al terme municipal de Palos de la Frontera, a la província de Huelva.
Amb el mati ben complert, anirem directes a l’hotel per tarda lliure i gaudir de les seves instal.lacions.
Dijous 8 de juliol. Matalascañas – Antequera (423 kms)
Marxarem de la costa per endisar-nos cap a l’interior. Carreteretes, revolts, boscos i gasssssssssss. I assolirem un altra fita del viatge: “Los Pueblos Blancos” i la Serra de Grazalema. Sabeu que aquesta zona es la més plujosa del Sud d’Espanya? Sembla estrany que un lloc a Andalucia tingui tants alts nivells de pluviometria!!!
Situada a nord de la província de Cadis, a la comarca natural de la Serra, i dins dels termes municipals de Grazalema, Zahara de la Serra, Villaluenga de l’Rosari, Benaocaz, Ubrique, Prat de Rei, El Gastor, Algodonales i El Bosc , pertany a la Serralada Bètica i constitueix el massís occidental més important de la mateixa. A cavall entre Cadis i Màlaga, apareixen aquestes serres de relleus abruptes i contrastats a causa del seu convulsa història geològica. L’erosió produïda per l’aigua ha creat canons de gran bellesa, com la Gola Verda que, amb 400 metres de profunditat, garanteix un magnífic descens. Així mateix ha originat un laberint subterrani de avencs i grutes.
I, com no, reseguirem la ruta dels “Pueblos Blancos”, El seu nom ve de el blanc de les façanes de les cases dels pobles, pintades amb calç per repel·lir la calor. Cases emblanquinades, carrerons serpentejants, esglésies que es fonen en un paisatge dominat per pins, alzines i sureres, castells centenaris enfilats al capdamunt d’un turó … Així són els pobles blancs de Cadis.
Amb aquesta visió a les nostres retines arribarem a Antequera, on ens estarem a la nit, gaudint del Parador d’Antequera.
Divendres 9 de juliol. Antequera – Cazorla (305 kms)
Avui ruta paisatgística per Iznajar, Priego de Còrdova, Alcalà la Real per arribar a Cazorla, al Parador. Podrem fer passejades a peu, gaudir de la piscina i l’entorn… es a dir, tarda lliure sense moto.
Dissabte 10 de juliol. Cazorla – Puebla de Valverde (483 kms)
Per l’interior, i en molt llocs fresquets, anirem rutejant i gaudint dels paissatges per arribar a la Puebla de Valverde i allotjar-nos a La Fonda de la Estación. Depenent de l’hora d’arribada podem fer una caminata per una ruta que recorrer l’antiga via del tren.
Aqui farem el sopar de comiat!!! Un menú degustació, amb maritdatge de vins ben especial.
Diumenge 11 de julio. La Puebla de Valverde – Catalunya (441 kms, depenent del lloc de destí)
Ara si, això s’acaba. Després d’esmorzar tornarem cap a casa. Hem viscut moltes aventures i els records romandràn a la nostra memòria. Bon viatge amics i … ens veiem a la propera
Data
3 (Dissabte) 6:11 pm - 11 (Diumenge) 9:11 am
Sorry, the comment form is closed at this time.